Community Calendar   

 Calendar View [Grid] [List] [Search]      Event Type View [Grid] [List] [Search]      Resource View [Grid] [List] [Search]

All-School Calendar
Previous Month  Next Month Year View  iCal Event Export Search  Print Create or Edit Email Reminder Preferences
April 2017
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
26  Week 13
27
28
29
30
31
1
Spring Break
2  Week 14
Spring Break
3
School Resumes
7:45 AM
Investment Subcommittee Mtg.
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 am
Tutoring
9:05 am
US, Community Time
9:20 am
MS, Morning Meeting for students
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
US Key Club Meeting
11:35 AM
LS, Grade Level Meeting - Grade 3
12:10 PM
Real World Class - Upper School
3:00 PM
LS, Children's Yoga (Grades 2-4)
LS, Eagle After School Swim Blue Group (Grades K-2)
LS, Creative Kids (Grades K-1)
LS, Hola! Spanish Culture for Children (Grades 2-4)
4
7:00 AM
LS, Grade Level Meeting - Pre-k
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 AM
Advancement Committee Meeting
Tutoring
8:30 am
Calendaring Team Meeting
9:00 am
Phoenix Rising Soccer
9:05 am
US, Winter Sport Awards
9:55 AM
Real World Class - Upper School
10:00 AM
SPIT Mtg
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
Student Senate Meetings
11:15 AM
US Senate Meeting
2:10 PM
LS, Grade Level Meeting - Kindergarten
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Gold Group (Grades 2-4)
LS, Creative Kids (Grades 2-4)
Chess Club with AZ Chess Central
3:30 pm
US, Varsity Girls' Softball at Tempe Prep
6:00 pm
US, Varsity Boys Baseball vs Tempe Prep at Tempe Diablo Stadium
5
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 AM
LS, Grade Reps Meeting
Tutoring
9:00 AM
MS Jazz Assembly
Phoenix Rising Soccer
9:55 AM
Real World Class - Upper School
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
Eqcellent Equestrian Club Meeting
1:40 PM
LS, Grade Level Meeting - First Grade
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Blue Group (Grades K-2)
Pre-Engineering Mine, Craft, Build Using LEGO (Grades PK-1)
3:15 PM
Lego Robotics Club
3:30 PM
LS, Division Meeting
US, Boys' & Girls' Tennis vs. Paradise Honors at Surprise Tennis & Racquet
3:45 pm
US, Varsity Girls' Softball at Bourgade Catholic
6
7:00 AM
All State Music Festival
Robotics Competition
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 AM
Welcome Center Project Mtg.
Tutoring
9:00 am
US, Senior Speeches
Not My Kid Presentation
Phoenix Rising Soccer
9:10 AM
LS, Grade Level Meeting - Fourth Grade
10:30 AM
Lunch Prep
12:00 PM
French Quarter Festival
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Gold Group (Grades 2-4)
LS, Creative Kids (Grades 2-4)
LS, Hola! Spanish Culture for Children (Grades PK-1)
US, Golf vs. Horizon Honors at Foothills GC
3:30 pm
MS, 7/8 Boys' Basketball vs BC at PCDS
US, Boys' & Girls' Tennis vs. Bourgade Catholic at Phoenix Tennis Center
4:00 pm
MS, 5/6 Gold Girls' Basketball PLAYOFF vs Greenway at PCDS
4:30 pm
MS, 7/8 Girls' Basketball vs BC at PCDS
7
Robotics Competition
7:00 AM
All State Music Festival
7:10 AM
LS, PCDS Children's Choir Rehearsal
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 am
Tutoring
8:30 am
MS, 5/6 Gold Girls' Basketball PLAYOFF at Ventura
9:00 am
Phoenix Rising Soccer
9:55 AM
LS, Grade Level Meeting - Second Grade
10:30 AM
Lunch Prep
MS, 5/6 Blue Boys' Soccer PLAYOFF at Ventura
MS, 5/6 Blue Girls' Basketball PLAYOFF at Ventura
MS, 5/6 Gold Boys' Soccer PLAYOFF at Ventura
11:30 am
MS, 7/8 Boys' Soccer CHAMPIONSHIP at Ventura
MS, 7/8 Girls' Basketball CHAMPIONSHIP at Ventura
12:00 PM
French Quarter Festival
12:30 pm
MS, 5/6 Blue Boys' Soccer CHAMPIONSHIP at Ventura
MS, 5/6 Blue Girls' Basketball CHAMPIONSHIP at Ventura
MS, 5/6 Gold Boys' Soccer CHAMPIONSHIP at Ventura
MS, 5/6 Gold Girls' Basketball CHAMPIONSHIP at Ventura
2:05 PM
Girl Scouts - Daisy Troop 3278 Meeting (Kindergarten)
LS, Children's Yoga (Grades PK-1)
CodaKid Coding and Game Design (Grades 2-4)
3:15 PM
One Act Rehearsals
4:00 pm
US, Varsity Boys Baseball vs Pusch Ridge at PCDS
US, Varsity Girls' Softball vs. Pusch Ridge at PCDS
6:00 pm
MS, Swim and Gym
8
Robotics Competition
MS, Speech and Debate BAM invitational at BASIS Ahwatukee
7:00 AM
All State Music Festival
12:00 PM
French Quarter Festival
2:00 pm
US, Varsity Boys Baseball vs. Veritas Prep at PCDS
US, Varsity Girls' Softball vs. Veritas Prep at PCDS
9  Week 15
12:00 PM
French Quarter Festival
10
7:50 AM
LS, Community Meeting
5th-Grade Light Rail Trip
8:00 am
Tutoring
8:10 AM
LS, Specialists Meeting
9:05 am
US, Community Time
9:20 am
MS, Morning Meeting for students
10:30 AM
Lunch Prep
11:15 AM
USA Lunch Meeting
11:35 AM
LS, Grade Level Meeting - Grade 3
3:00 PM
LS, Children's Yoga (Grades 2-4)
LS, Eagle After School Swim Blue Group (Grades K-2)
LS, Creative Kids (Grades K-1)
LS, Hola! Spanish Culture for Children (Grades 2-4)
US, Girls' Tennis vs. Northwest Christian HOME AT PCDS
3:15 PM
One Act Rehearsals
3:30 pm
US, Golf vs. Bourgade & Payson at Camelback GC
4:00 pm
Board of Trustees Meeting
6:00 pm
US, Varsity Boys Baseball vs. Chandler Prep at Tempe Diablo Complex
US, Varsity Girls' Softball vs Chandler Prep at Shawnee Park
11
7:00 AM
LS, Grade Level Meeting - Pre-k
7:30 AM
LS, 4th Grade Extra Art Time
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 am
Tutoring
8:30 am
Calendaring Team Meeting
9:00 am
Phoenix Rising Soccer
9:55 AM
Real World Class - Upper School
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
Student Senate Meetings
11:15 AM
US Senate Meeting
2:10 PM
LS, Grade Level Meeting - Kindergarten
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Gold Group (Grades 2-4)
LS, Creative Kids (Grades 2-4)
Chess Club with AZ Chess Central
3:30 pm
MS, 7/8 Girls' Basketball at Joy Christian
US, Boys' & Girls' Tennis vs. Veritas Prep at PTC
4:30 pm
MS, 7/8 Blue Boys Basketball at Joy Christian
12
7:30 AM
LS, Second Grade Parent Pop-In
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 AM
Facilities Planning Committee Meeting
PA Mtg - Internet Safety
Tutoring
9:00 AM
MS, Electives
9:05 am
US, Community Time
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
LS, US Kindergarten-Senior Buddy Luncheon
Eqcellent Equestrian Club Meeting
12:10 PM
Real World Class - Upper School
1:40 PM
LS, Grade Level Meeting - First Grade
2:00 PM
One-act rehearsals
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Blue Group (Grades K-2)
Pre-Engineering Mine, Craft, Build Using LEGO (Grades PK-1)
3:15 PM
Lego Robotics Club
3:30 pm
MS, 7/8 Blue Boys Basketball at Gilbert Christian
4:30 pm
MS, 7/8 Girls' Basketball at Gilbert Christian
13
7:50 AM
LS, Community Meeting
LS, Third Grade Field Trip - Hassayampa River Preserve
8:00 AM
Welcome Center Project Mtg.
PA Nominating Committee
Tutoring
9:00 am
US, Senior Speeches
9:10 AM
LS, Grade Level Meeting - Fourth Grade
9:20 am
MS, Morning Meeting for students
9:55 AM
Real World Class - Upper School
10:30 AM
Lunch Prep
2:00 PM
One-act rehearsals
US, Boys' & Girls' Tennis vs. Fountain Hills at Copperwynd Tennis Resort
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Gold Group (Grades 2-4)
LS, Creative Kids (Grades 2-4)
LS, Hola! Spanish Culture for Children (Grades PK-1)
3:45 pm
US, Varsity Boys Baseball vs. Horizon Honors at Papago Baseball Park
US, Varsity Girls' Softball at Horizon Honors
5:30 PM
Alumni Board Meeting
14
7:10 AM
LS, PCDS Children's Choir Rehearsal
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 AM
10th grade parents meet with College Counseling Team
Andy Mtg
Tutoring
9:25 AM
Real World Class - Upper School
9:55 AM
LS, Grade Level Meeting - Second Grade
10:30 AM
Lunch Prep
12:00 PM
LS, Bus Evacuation Drill
1:00 PM
LS, Third Grade Greekfest and Parent Pop-In
2:00 PM
One-act rehearsals
2:05 PM
Girl Scouts - Brownie Troop #2324 Meeting
LS, Children's Yoga (Grades PK-1)
LS, 4th Grade Extra Art Time
CodaKid Coding and Game Design (Grades 2-4)
15
7:50 AM
Project Excellence Workshop
10:00 am
US, Varsity Boys Baseball vs. Horizon Honors at PCDS
US, Varsity Girls' Softball vs. Horizon Honors at PCDS
16  Week 16
17
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 am
Tutoring
9:05 am
US, Community Time
9:20 am
MS, Morning Meeting for students
10:30 AM
Lunch Prep
11:00 AM
Writers Workshop- Leah Marche
11:35 AM
LS, Grade Level Meeting - Grade 3
2:00 PM
One-act rehearsals
3:00 PM
LS, Children's Yoga (Grades 2-4)
LS, Eagle After School Swim Blue Group (Grades K-2)
LS, Creative Kids (Grades K-1)
LS, Hola! Spanish Culture for Children (Grades 2-4)
3:15 PM
One Act Rehearsals
3:30 pm
MS, 7/8 Boys' Basketball vs Fountain Hills at PCDS
US, Boys' & Girls' Tennis vs. Antelope Canyon at PTC
US, Golf vs. Scottsdale Christian at Camelback GC
4:30 pm
MS, 7/8 Girls' Basketball vs Fountain Hills at PCDS
18
7:00 AM
LS, Grade Level Meeting - Pre-k
7:30 AM
LS, 4th Grade Extra Art Time
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 am
US, Grade Rep Mtg
Tutoring
8:30 am
Calendaring Team Meeting
9:00 am
US, Senior Speeches
10:00 AM
SPIT Mtg
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
Pre-Med Club Speaker- Sam Reeder
11:15 AM
US Senate Meeting
2:10 PM
LS, Grade Level Meeting - Kindergarten
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Gold Group (Grades 2-4)
LS, Creative Kids (Grades 2-4)
Chess Club with AZ Chess Central
3:30 PM
The Power of Positve Attitude (in Dorrance)
US, Boys' & Girls' Tennis vs. Scottsdale Christian at PTC
3:45 pm
US, Varsity Boys Baseball vs. Chandler Prep at PCDS
US, Varsity Girls' Softball vs. Chandler Prep at PCDS
19
7:30 AM
LS, First Grade Parent Pop-In
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 AM
Real world Parent Group
Tutoring
9:00 AM
MS, Electives
9:05 am
US, Community Time
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
Eqcellent Equestrian Club Meeting
12:00 pm
PCDS Parents' Association Book Club
1:40 PM
LS, Grade Level Meeting - First Grade
2:00 PM
One-act rehearsals
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Blue Group (Grades K-2)
Pre-Engineering Mine, Craft, Build Using LEGO (Grades PK-1)
3:15 PM
Lego Robotics Club
3:30 PM
LS, Division Meeting
3:45 pm
US, Varsity Boys Baseball at Phoenix Christian
US, Varsity Girls' Softball at Phoenix Christian
20
7:30 AM
LS, Kindergarten Parent Pop-In
Investment Subcommittee Meeting
7:50 AM
LS, Community Meeting
MS, Earth Day
8:00 AM
Welcome Center Project Mtg.
Tutoring
9:00 am
US, Senior Speeches
9:10 AM
LS, Grade Level Meeting - Fourth Grade
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
Womens Empowerment Club Speaker
12:15 pm
MS, Earth Day
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Gold Group (Grades 2-4)
LS, Creative Kids (Grades 2-4)
LS, Hola! Spanish Culture for Children (Grades PK-1)
3:20 pm
US, Golf vs. Fountain Hills at We-Ko-Pa GC
3:30 pm
MS, 7/8 Girls' Basketball vs SCA at PCDS
4:30 pm
MS, 7/8 Boys' Basketball vs SCA at PCDS
5:30 PM
Introduction to the Upper School: Class of 2021 Event
21
7:10 AM
LS, PCDS Children's Choir Rehearsal
7:50 AM
LS, Community Meeting
Library Resource meeting
8:00 am
Tutoring
9:55 AM
LS, Grade Level Meeting - Second Grade
10:00 am
US, Boys' & Girls' Tennis vs. STATE INDIVIDUALS at Paseo
10:30 AM
Lunch Prep
10:55 AM
Real World Class - Upper School
2:00 PM
One-act rehearsals
2:05 PM
Girl Scouts - Brownie Meeting
LS, Children's Yoga (Grades PK-1)
LS, 4th Grade Extra Art Time
CodaKid Coding and Game Design (Grades 2-4)
3:00 PM
Evan Pittman Recital
3:15 PM
One Act Rehearsals
3:30 pm
Phoenix Swim Club Meet
3:45 pm
US, Varsity Boys Baseball vs. Tempe Prep at PCDS
US, Varsity Girls' Softball vs. Tempe Prep at PCDS
7:00 PM
40th Street Jazz @ DeSoto Market
22
MS, Speech and Debate Tournament at PCDS
9:00 am
Phoenix Swim Club Meet
2:00 pm
US, Boys' & Girls' Tennis vs. STATE INDIVIDUALS at Paseo
23  Week 17
9:00 am
Phoenix Swim Club Meet
24
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 am
Tutoring
9:05 am
US, Community Time
9:20 am
MS, Morning Meeting for students
9:55 AM
Real World Class - Upper School
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
US Key Club Meeting
11:35 AM
LS, Grade Level Meeting - Grade 3
2:00 PM
One-act rehearsals
3:00 PM
LS, Children's Yoga (Grades 2-4)
LS, Eagle After School Swim Blue Group (Grades K-2)
LS, Creative Kids (Grades K-1)
LS, Hola! Spanish Culture for Children (Grades 2-4)
3:15 PM
One Act Rehearsals
3:30 pm
MS, 7/8 Boy' Basketball vs NWC at PCDS
US, Golf vs. Scottsdale Christian at Orangetree
4:30 pm
MS, 7/8 Girls' Basketball vs NWC at PCDS
25
7:00 AM
LS, Grade Level Meeting - Pre-k
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 am
Tutoring
8:30 am
Calendaring Team Meeting
9:00 am
US, Senior Speeches
9:55 AM
Real World Class - Upper School
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
Student Senate Meetings
11:15 AM
US Senate Meeting
2:00 PM
One-act rehearsals
2:10 PM
LS, Grade Level Meeting - Kindergarten
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Gold Group (Grades 2-4)
LS, Creative Kids (Grades 2-4)
Chess Club with AZ Chess Central
US, Girls' Tennis PLAYOFF vs. CPA at Phoenix Tennis Center
3:45 pm
US, Varsity Boys Baseball vs. Veritas Prep at Salt River Fields
US, Varsity Girls' Softball vs. Veritas Prep at Papago Softball Complex
26
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 AM
PA Exec Mtg
Tutoring
9:00 AM
MS, Electives
9:05 am
US, Community Time
10:30 AM
Lunch Prep
11:00 AM
Jazz at the State Capital
11:10 AM
Eqcellent Equestrian Club Meeting
1:40 PM
LS, Grade Level Meeting - First Grade
2:00 PM
One-act rehearsals
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Blue Group (Grades K-2)
Pre-Engineering Mine, Craft, Build Using LEGO (Grades PK-1)
US, Boys' Tennis PLAYOFF at Safford
3:15 PM
Lego Robotics Club
3:45 pm
US, Varsity Boys Baseball vs. Glendale Prep at PCDS
US, Varsity Girls' Softball vs. Glendale Prep at PCDS
27
7:30 AM
Finance Committee Meeting
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 AM
Welcome Center Project Mtg.
Tutoring
9:05 am
US, Community Time
9:10 AM
LS, Grade Level Meeting - Fourth Grade
9:20 am
MS, Morning Meeting for students
10:30 AM
Lunch Prep
2:00 PM
One-act rehearsals
3:00 PM
LS, Eagle After School Swim Gold Group (Grades 2-4)
LS, Creative Kids (Grades 2-4)
LS, Hola! Spanish Culture for Children (Grades PK-1)
US, Golf vs. Bourgade, Horizon, Paradise Honors at Maryvale GC
28
7:10 AM
LS, PCDS Children's Choir Rehearsal
7:50 AM
LS, Community Meeting
8:00 am
Tutoring
9:55 AM
LS, Grade Level Meeting - Second Grade
10:30 AM
Lunch Prep
11:10 AM
8th grade USA cabin lunch
12:45 PM
LS, Fourth Grade Arts Walk Rehearsal
2:00 PM
One-act rehearsals
2:05 PM
LS, Children's Yoga (Grades PK-1)
CodaKid Coding and Game Design (Grades 2-4)
2:30 PM
Upper School Student CPR Training
6:30 pm
US, Boys' & Girls' Tennis vs. STATE INDIVIDUALS at Paseo
29
TBA
MS, 7/8 Boys' Basketball Tournament at Rancho Solano
MS, 7/8 Girls' Basketball Tournament at Fountain Hills
10:00 AM
Alumni Kickball
US, Boys' & Girls' Tennis vs. STATE INDIVIDUALS at Paseo
5:30 PM
Athletic Hall of Fame Induction
6:30 PM
Bridge the Gap
30  Week 18
1
2
3
4
5
6
All times displayed relative to America/Phoenix.

Administrative Login